Rekuperacja
Zastosowanie elementu odzysku ciepła w instalacjach wentylacyjnych zmniejsza zużycie energii, ma pozytywny wpływ na nasze środowisko oraz zmniejsza koszty ogrzewania.
Zasada działania rekuperatora:
Wentylacja polega na usunięciu z pomieszczeń powietrza "zużytego" i na to miejsce dostarczenia świeżego, niestety najczęściej zimnego. Jeśli w pomieszczeniu mamy temperaturę 20*C a na zewnątrz - 20*C to powietrze świeże musimy ogrzać o 40 stopni.
Oba strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego przepływają obok siebie w naprzemiennie ułożonych kanalikach oddzielone cienkimi lamelami. Powietrze wywiewane oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu. Dzięki specjalnej konstrukcji i kierunkom przepływu wymienniki krzyżowo przeciwprądowe osiągają sprawność 70-80%. Oznacza to że ilość energii potrzebnej do ogrzania powietrza wentylacyjnego zmniejsza się dzięki rekuperacji o około ¾.
Czy rekuperator jest konieczny?
NIE. Sprawę wentylacji można rozwiązać na trzy sposoby:
![]() |
![]() |
![]() |
Brak wentylacji
|
Sprawna wentylacja grawitacyjna
|
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - Rekuperator
|
Dzięki powyższemu przykładowi widzimy że rekuperacja nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem systemu wentylacji ale jest najbardziej korzystnym. Dzięki nowoczesnym centralom wentylacyjnym i profesjonalnie wykonanej instalacji jest ona cicha, niezawodna i sprawna.
W nowoczesnym, oszczędnym lub pasywnym domu nie może zabraknąć instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła. Wykonujemy takie instalacje w Gdyni, Gdańsku, Tczewie, Rumi, Wejherowie, Żukowie i innych miastach i miejscowościach województwa Pomorskiego.
Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w swoim domu.