Ogrzewanie + WOD-KAN (Woda i Kanalizacja)

Prawidłowo dobrany kocioł przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania uwzględnia straty ciepła związane z przenikaniem ciepła przez przegrody (podłoga, ściany, drzwi, okna, dach) oraz straty ciepła przez wentylację. Zastosowanie rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskem ciepła znacząco zmniejsza tą stratę (o około 70-80%). Kocioł może być jednofunkcyjny (dostarcza ciepło tylko do ogrzewania) lub dwufunkcyjny (posiada przepływowy podgrzewacz Ciepłej Wody Użytkowej). Do kotła jednofunkcyjnego trzeba dokupić Podgrzewacz Wody, który może być Przepływowy (gazowy lub elektryczny) lub Pojemnościowy (czyli z zasobnikiem - zbiornikiem ciepłej wody stale podgrzewanej i utrzymywanej w zadanej temperaturze).

piec gazowy kondensacyjny

 

Zasobniki CWU mogą być Wężownicowe lub Warstwowe. W Wężownicowych w chwili odkręcenia kranu pobiera się ciepłą wodę a zasobnik uzupełniany jest wodą zimną, dogrzewanie odbywa się poprzez wężownicę - rurę z gorącą wodą z kotła. W warstwowych zasobnikach zimna woda ogrzewana jest poza zasobnikiem na wymienniku i wlewana od góry do zasobnika czego efektem jest niemieszanie się ciepłej i zimnej wody w zasobniku jak ma to miejsce w wężownicowym.

Kocioł może być zwykły niskotemperaturowy (ogrzewa wodę maksymalnie do 100*C - dotyczy wszystkich kotłów stosowanych w domach) lub niskotemperaturowy kondensacyjny (wykorzystuje ciepło z skraplania pary wodnej w spalinach - dzięki czemu sprawność kotła często przekracza 100%).

Jako źródło ciepła może być wykorzystana również Pompa Ciepła, Gruntowa (typu solanka - woda, konieczne są odwierty) lub Powietrzna (typu powietrze - woda).

Kocioł kompaktowy to standardowy kocioł który w jednej obudowie mieści również zasobnik Ciepłej Wody Użytkowej wraz z systemem podgrzewania.

Systemów i sposobów ogrzewania jest wiele, wszystkie mają swoje wady i zalety. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu doradzamy systemy najbardziej dopasowane do zastanych warunków i oczekiwań klienta.